



Fotoworkshop i Istanbul
OBS!
Denne reisen er dessverre ikke mulig å bestille lenger.
Her finner du andre spennende kunsthåndverksturer med Temareiser Fredrikstad
Fotografene Linda Cartridge og Trond Jonassen arrangerer en fem dagers workshop i fotografi i Istanbul.
Ved å komme til en annen kultur blir vi tatt ut av vår daglige komfortsone. Vi beveger oss gjennom en by vi ikke kjenner – går ned en gate vi ikke vet hvor ender – tar portretter av noen ukjente vi møter underveis. ”There are always two people in every portrait: the photographer and the viewer”. På kurset vil vi jobbe med å portrettere det som ligger under overflaten, enten det er gatene eller menneskene.
Magiske Istanbul er mye mer enn millionbyen (ca 15 mill innbyggere) som ligger ved Bosporusstredet på grensen mellom Asia og Europa. Her kan du være med på en tidsreise tilbake til romertiden og det osmanske riket, besøke den samme kirken som Sigurd Jorsalfar besøkte da han seilte opp Bosporusstredet for over tusen år siden. Byen har tusener av minareter, og det er en fantastisk opplevelse når muezzinene duellerer ved bønnetid mens solen går ned over en av verdens vakreste horisonter.
Byen var en gang siste stopp på Silkeveien, og mange av kjøpmennene likte seg så godt at de bestemte seg for å bli. Resultatet var et kulturelt mangfold som man fremdeles kan oppleve den dag i dag. Byen har et pulserende liv med utallige kafeer, basarer, tyrkiske bad, gallerier og ikke minst gjestfrie og vennlige innbyggere.
I det vel bevarte Topkapipalasset kan du besøke haremet til sultanen fra glanstiden til Det ottomanske riket og fem minutters spasertur unna se den Blå Moske, som er regnet som et av verdens vakreste byggverk.
Om du tar deg en spasertur over Galatabroen, vil du komme til Beoyglu som er et sentrum for kunstnere og musikere, med små kafeer og gallerier.
FOTOGRAFERING
Workshopen legger vekt på innhold, komposisjon, se motiver, fange øyeblikk og fortelle historier. For å greie det må vi også gå gjennom noe teknikk på kamera og mobilen.
Vi starter dagene med foredrag om innhold og teknikk. Så drar vi ut og fotograferer sammen og etterpå blir det gitt tilbakemelding på bildene i plenum på hotellet. Vi har med lokal guide som forteller oss om «kontrastenes by», Istanbul, og besøker noen av de mest kjente stedene. En tidlig morgen kan vi vandre i gatene og fange morgenlyset, og kanskje samme dag fange kveldslyset.
Vi forsøker å skape et sosialt miljø med felles middag om kveldene og noen kulturelle overraskelser. En kveld drar vi kanskje på tangodans oppe i Taksim. Foredragsholderne, Linda og Trond, er erfarne tangodansere og kan sikkert gi noen tips hvis noen får lyst til å prøve seg.
Dag 1: fredag 29. september
Måltider inkludert: M
Avreise fra Oslo Gardermoen med Turkish Airlines kl 11.55 direkte til Istanbul med ankomst kl. 16.50. Her blir vi møtt av vår norsktalende lokalguide og bussen kjører oss til Golden Horn Hotel Sultanahmet, i det historiske sentrum av Istanbul. Vi bor utrolig sentralt med kort vei til de kjente severdigheter i Istanbul. Førsteklasses hotell. Felles velkomstmiddag for gruppen. (M)
Dag 2 - 5: lørdag 30. september - tirsdag 3. oktober
Måltider inkludert: F / 1 M (middag mandag)
Frokost inkludert hver dag. Foredrag for dagen.
Vi begynner vårt opphold i Istanbul med en byvandring mandag morgen for å gjøre oss bedre kjent. Byvandringen avsluttes med felles lunsj for egen regning.
Fra lørdag ettermiddag setter vi fokus på vårt fotokurs og Linda og Trond Jonassen er i full gang med sitt kurs. Kurslokalene er på hotellet vi også bor under oppholdet.
Mandag setter vi kursen med båt til Prinseøyene, som ligger i Marmarahavet kun 20 km fra kysten av Istanbul. Her kan du slappe av i en oase av skjønnhet og fredsommelighet.
Prinseøyene, "Adalar" på tyrkisk, er en gruppe på ni øyer. En gang var de et eksil for bysantinske prinser, men nå er de et populært rekreasjonssted for velstående tyrkere og turister på utkikk etter fred og ro. Bare fire av øyene er bebodde. Ta en rolig spasertur og nyt god mat. Motoriserte kjøretøyer er forbudt, så her kommer man seg rundt med hestedrosjer, sykler eller på hesteryggen. En perfekt anledning til å sette ned tempoet.
Hver kveld vil det bli arrangert felles middager for egen regning. Reiselederne kjenner Istanbul og vil tar dere med til spennende spisesteder.
Tirsdag kveld er det felles avskjedsmiddag for gruppen.
Dag 6: onsdag 4. oktober
Måltider inkludert: F
Vi avslutter i dag vårt fotokurs og opphold i Istanbul. Felles transport til flyplassen for hjemreise med Turkish Airlines. Avreise fra Istanbul kl. 15.00 direkte til Oslo Gardermoen med ankomst kl. 17.55.
Litteratur forslag:
Historier om Istanbul, Thorvald Steen
Istanbul, Orhan Pamuk
Pris pr. person kr 18 100,- som inkluderer:
- Fly Oslo-Istanbul tur/retur med Turkish Airlines, inkludert flyskatter
- Fellestransport ifølge program
- 5 netter i dobbeltrom på Deluxe Golden Horn Sultanahmet Hotel i Istanbul 4*
- 5 frokoster
- 2 middager
- Sightseeing til fots med svensktalende lokalguide (Yagiz) i Istanbul
- Båttur til Prinseøyene
TILLEGG:
Enkeltrom kr 2 850,-
Dobbeltrom som enkeltrom kr 3 350,-
Depositum kr 3 000,- pr. person vil bli fakturert etter at vi har mottatt påmelding
Husk reise- og avbestillingsforsikring – kontakt ditt forsikringsselskap!
Vi tar forbehold om prisendring p.g.a. endrede flyskatter/oljetillegg og/eller valutakurs samt endring i rutetidene hos flyselskapet og i program.
- Hagia Sofia
- Den Blå Moské
- Topkapipalasset
- Istanbuls basarer
- Båttur til Prinseøyene
-
Foto: Ruslan Kaln
-
Foto: Sanatkar
-
-
Foto: Kateryna Kukota
Hotellet har en førsteklasses beliggenhet med fantastisk utsikt over den vakre Gullhornbukten og enkel tilgang til de mest kjente attraksjonene i byen.et velutstyrt treningssenter, et avslappende spa-område og en innbydende terrasse med utsikt over Gullhornbukten. Hotellet ligger i gangavstand fra Hagia Sophia, Den blå moské, Topkapi-palasset og Grand Bazaar.