Cruise i den engelske kanal
Bli med på et meget interessant cruise i den engelske kanal hvor du får oppleve skjulte skattene og tilbringe en hel dag i Rouen, dåpsbyen til Hellig-Olav. Utvendig lugar til alle!
Bli med på cruise i Den engelske kanalen, denne 640 kilometer lange armen av Atlanterhavet som skiller Storbritannia fra kontinentet.
På grunn av den korte avstanden mellom Europa og England – bare 30 kilometer på det korteste – har kanalen alltid vært den naturlige forbindelseslinjen mellom øyriket og dets europeiske naboer. Det betyr at vi på denne turen skal ferdes i farvann som i tillegg til spektakulære kyster er spekket med historie; det var over Den engelske kanalen at Vilhelm Erobreren kom fra Frankrike på erobringstokt i 1066, det var her den spanske armada kom seilende i 1588, og vi vet alle hvilken betydningsfull rolle kanalen har spilt i nyere historie, ikke minst under 2. verdenskrig.
Den engelske sørkysten byr på betagende klipper – ikke bare de hvite klippene ved Dover! – og en rekke sjarmerende byer.
På dette cruiset skal vi besøke Fowey, en liten perle av en by på kysten av Cornwall, og vi får en hel dag på The Isles of Scilly, eller Syllingene, som var det norske navnet på øygruppen da Olav Tryggvason kom hit i 986.
Videre skal vi ha et stopp på Guernsey, som ligger i St. Malo-bukten utenfor Bretagne, og som historisk og kulturelt befinner seg i et interessant kryssfelt mellom Frankrike og Storbritannia.
Siste anløp blir den normanniske byen Honfleur, som ligger ved Seinens utløp. På 1400- og 1500-tallet var Honfleur en betydelig sjøfartsby, før den på 1800-tallet ble et populært tilholdssted for en rekke berømte kunstnere, som Claude Monet og Gustave Courbet. Under oppholdet i Honfleur tilbyr vi også en utflukt til Rouen, hovedstaden i Normandie. Denne vakre byen har en lang og innholdsrik historie: Det var her Olav den hellige ble døpt i 1013, det var her Jeanne d’Arc ble brent på bålet i 1431, og det var her Claude Monet malte den berømte katedralen. I dag er gamlebyen i Rouen et fantastisk hyggelig sted å rusle rundt i.
Bli med Temareiser Fredrikstad på cruise i den engelske kanal!
Se andre spennende kultur- og historiereiser
Pris pr person 27 900,- som inkluderer:
- Fly Oslo – London t/r
- Flyskatter
- Busstransport London Heathrow-skip/hotell t/r
- Overnatting i standard utvendig dobbellugar (dekk 8)
- Tips til besetningen ombord
- Full pensjon fra middag dag 1 til frokost dag 7
- Faglig program og foredrag jmfr program
- Utflukter fra Fowey dag 3 og fra Honfleur dag 6
- Reiseleder Ragnhild Eikli er med på hele turen t/r Oslo Gardermoen
Tillegg pr. person:
Dobbeltlugar utvendig, superior 1 590,- (dekk 11)
Dobbeltlugar utvendig, Premium 2 690,- (dekk 11)
Enkellugar, standard 5 250,- (dekk 4)
Enkellugar, Premium 6 900,- (dekk 11)
Depositum 5 000,- pr. person vil bli fakturert etter at vi har mottatt påmelding
Husk reise- og avbestillingsforsikring – kontakt ditt forsikringsselskap
Vi tar forbehold om prisendring pga endrede flyskatter/oljetillegg og/eller valutakurs. Det tas forbehold om endring i rutetidene hos flyselskapet samt endring i program som følge av forhold som ligger utenfor arrangørens kontroll, f.eks værforhold.
Innreisetillatelse til Storbritannia fra april 2025:
Fra 2. april 2025 kreves en såkalt ETA (Electronic Travel Authorization) for innreise til Storbritannia. Det må man ha per passasjer, også for statsborgere i EU- og EØS-land. Søknaden fylles ut av den reisende selv, på nettet (www.GOV.UK) eller i en app (UK ETA). Man kan søke fra og med 5. mars. Gebyret er £10 (ca. 140 NOK) per person, og tillatelsen er gyldig i to år, eller kortere om passets gyldighetstid er kortere enn to år.
Søknaden må gjøres av den reisende selv og det enkleste er å bruken appen UK ETA som du kan laste ned her:
Apple App Store
Google Play
Reisende som ikke har smartphone kan søke på hjemmesiden GOV.UK. (Hjemmesiden er også best om du får hjelp av noen til å søke og dere ikke befinner dere på samme sted)
Når du skal søke trenger du:
1. Din mailadresse - det er dit ditt ETA sendes
2. Gyldig pass - passet du bruker når du søker må være det samme passet som du reiser med
3. Reiserute - dvs dato
4. Betalingsmåte - et ETA koster £10 (ca NOK 140) og betalingen skjer med kreditt- eller bankkort.
Et ETA tillater flere reiser og er gyldig i 2 år eller til passet ditt går ut, avhengig av hvilket som skjer først.
OBS: ETA kreves også for Nord-irland og informasjonen gjelder for innbyggere av EU/EØS.
- Cruise med nye anløp hver dag
- Utvendig lugar til alle
- Guernsey, Isles of Scilly, Rouen
- Spennende foredrag av Ragnhild Eikli underveis
Ragnhild Eikli er førstelektor i litterær oversettelse og engelskspråklig litteratur ved Universitetet i Oslo.
-
Foto: Wirestock
-
Foto: Nikos
-
Foto: Rosshelen
-
Foto: Delpixart
-
Foto: Arndale
MS Ambience er et cruiseskip som tilhører Ambassador Cruise Line. Bygd i 1991, men pusset opp i 2017 og 2022.
Det er plass til 1400 gjester ombord fordelt på 729 lugarer. 10 gjestedekk og 9 heiser. Ombord finnes flere restauranter, barer og salonger. Treningssenter, spaavdling og utendørs svømmebasseng.