Denne unike reisen med Hurtigruteskipet MS “Fram”, kalt klimareisen, følger i tradisjonene av de oseanografiske oppdagelsesreisene til Fridtjof Nansen. I 2011 var det 150 år siden Nansen ble født, og reisen markerer en forsinket markering av jubileet. Temareiser Fredrikstad har med Nansen-biograf Per Egil Hegge som vår egen kunnskapsformidler til våre gjester. Fritjof Nansen

I islandske sagaer fra 1194 finner vi ordene «Svalbard funðinn» – Svalbard er oppdaget. Moderne historikere mener dette trolig indikerer at vikingene seilte fra Island til Svalbard, selv om henvisningen kan være til Nordøst-Grønland, vulkanøya Jan Mayen eller til iskanten av Nordishavet.
På vår reise seiler vi i de farvann hvor Fridtjof Nansen i 1882 var med på sin første oseanografiske ekspedisjon med skipet «Viking». Det var denne ekspedisjonen som vekket Nansens interesse for havstrømmene, og som skulle gjøre ham til historiens første og datidens mest fremtredende havforsker.
Dette er det historiske bakteppet når MS «Fram» kaster anker i Reykjavik og setter kurs mot Svalbard i juli 2012. På vår seilas over Barentshavet kan vi møte en rekke sjøpattedyr, og skipet vil bli fulgt av seilernes trofaste følgesvenn havhesten. Den store fuglen er i slekt med verdens største havfugl: albatrossen.
Underveis til Svalbard går MS «Fram» innom en av verdens mest isolerte øyer: Jan Mayen. Øya er norsk territorium, og her – hvor den nordamerikanske og eurasiske kontinentalplaten kolliderer – ligger Jordens nordligste aktive vulkan. Dette vil være første gang Hurtigruten besøker denne øya. Vi håper også å gjennomføre en utflukt der vi går i land på selve Jan Mayen. (Værforholdene bestemmer.)
På veien nordover følger vi dypvannsstrømmen som fører enorme mengder varmt vann inn i Arktis. Sammen med Golfstrømmen, som i hovedsak er en vinddrevet havstrøm, spiller denne dypvannsstrømmen en nøkkelrolle i å gjøre Svalbard relativt mildt og beboelig, og det er mulig å foreta sjøreiser til farvannene rundt øygruppen mesteparten av året.
Spitsbergen er hovedøya på Svalbard. Passasjerene er velkommen til å være med på utflukter i isbreenes og isbjørnens rike. Vi besøker forskningsstasjoner der vitenskapsmenn studerer endringene som skjer i det arktiske klimaet – et av høydepunktene blir verdens nordligste permanente forskningsstasjon. Deretter fortsetter vi mot nord – målet er å seile nord for 80. breddegrad.

Opplev:

  • Island og Reykjavik
  • Jan Mayen
  • Longyearbyen
  • Ny Ålesund
  • Passering av 80 gr. nord
  • Isfjorden
  • Fugleberget Alkhornet
  • Arktisk fugle- og dyreliv
  • Hegge om polarhistorien