
Istanbul og det historiske Tyrkia
Over seks hundre av våre gjester i Temareiser Fredrikstad har de siste seks årene reist med Thorvald Steen til Istanbul og hørt hans foredrag om byens bysantinske, osmanske og dagens historie. I flere år har våre reisende ønsket å se og lære mer om de historiske periodene i Istanbul, men også å se andre deler av Tyrkia.I 2012 får vi det til!
I tillegg til rundtur i den vestre og nordre delen av Tyrkia vil vi starte og slutte i Sigurd Jorsalfars Konstantinopel, byen Thorvald Steen mener er verdens viktigste by. Etter å ha sett nye sider av verdensmetropolen, blant annet det Arkeologiske Museet, vil ferden føre oss til steder som Gallipoli, der Kemal Atatyrk beseiret engelskmennene i 1915 og til antikkens Troja. Flere ganger vil vi se Marmarahavet under reisen utenfor Istanbul. Efesos vil også bli besøkt, byen som ble grunnlagt av Alexander den Stores general Lysimachos ca. 300 f. Kr., et fantastisk anlegg med hus, kirke, bibliotek og et teater plass til 24.000 tilskuere! På en høyde like i nærheten av Efesos besøker vi det som skal være Jomfru Marias hus.
På slutten av rundturen ser vi Bursa, osmanernes første hovedstad, og tar en dagstur derfra til Iznik, i dag mest kjent for sin keramikkproduksjon, men som i bysantinsk tid het Nikea og i 325 e. Kr. var vertskap for verdens viktigste kirkemøte.
I tillegg til å få utvidet kunnskapene om de historiske epokene, vil man få et nytt innblikk i dagens tyrkiske politikk og besøke de områdene der statsminister Erdogan har sine kjernevelgere. Under dagene i Istanbul vil Thorvald Steen holde et foredrag om Istanbul og et om hva vi skal se på rundturen.Når vi kommer tilbake, vil han snakke om det vi har sett og på hvilken måte det innvirker på vår sivilisasjons historie. Av helsemessige årsaker, følger Thorvald Steen ikke med på rundreisen. Yagiz Samanci som våre gjester i følge våre kunderapporter ikke kan få fullrost nok for at Istanbulturen har vært en så vidt stor suksess, vil følge rundturen skritt for skritt.
Avreise 14. april 2012
På denne reisen formidles kunnskap om de historiske epokene, og om dagens tyrkiske politikk.
Program
Dag 1 – lørdag 14. april
Avreise fra Oslo Gardermoen kl. 12.35 med Turkish Airlines direkte til Istanbul hvor vi ankommer kl. 17.15 lokal tid. Busstransport til vårt bosted; Hotel Kent som ligger i det historiske sentrum av Istanbul, og i gangavstand til de fleste severdigheter. Felles middag i hotellets restaurant. (M)
Dag 2 – søndag 15. april
Etter frokost vil Thorvald Steen holde et foredrag om dagens Istanbul. Deretter besøker vi det Arkeologiske Museet der vår lokale guide Yagiz Samanci blant annet vil vise oss sarkofager og vakre juveler som er funnet under utgravingen av Troja. Vi spiser felles lunsj, og om ettermiddagen blir det litt tid til egen disposisjon før dagens program avsluttes med middag der Thorvald Steen vil oppsummere og forberede oss på hva vi skal se og oppleve de kommende dager. (F/L/M)
Dag 3 – mandag 16. april
Vi pakker kofferten og etter frokost setter vi kursen mot Canakkale, en strategisk viktig by ved Dardanellenes utløp. Vi kjører ca. 30 mil langs den nordre kysten av Marmarahavet, og ved Eceabat ytterst ute på ut Gallipoli-halvøya forlater vi Europa og tar ferje over til den asiatiske siden. I Canakkale spiser vi lunsj og får et glimt av stedet der Kemal Atatyrk beseiret engelskmennene i 1915. Deretter skal vi oppleve antikkens Troja. Om kvelden tar vi inn på Halic Park Hotel i Ayvalik der vi spiser felles middag. (F/L/M)
Dag 4 – tirsdag 17. april
Vi fortsetter ferden 60 km sørover til byen Bergama. Vi besøker det antikke Pergamons Akropolis (med blant annet fundamentet til Zeus-alteret) og Asklepion, som var et stort sykehusområde under antikkens tid. Her behandlet de pasientene med hellig vann, urter, gjørmebad og oljemassasje. Ferden går videre mot kysten via Izmir, Tyrkias tredje største by. På etter-middagen ankommer vi Kusadasi, den egeriske kystens mest berømte badested og sjekker inn på et flott 5 stjerners hotell; Richmond Ephesus Resort. Vi spiser felles middag på hotellet. (F/L/M)
Dag 5 – onsdag 18. april
Etter frokost begir vi oss av sted til Efesos, som ligger bare 5-6 km fra Kusadasi. Mange forskere mener at Efesos er en av de best bevarte antikke byer i verden, og overgår selveste Pompeii når det gjelder prakt og storslagenhet. Vi ser Trajaneum, tempelkomplekset for den gudommeliggjorte Trajan og hans etterfølger Hadrian. Vi ser Hadrians tempel, det store teateret og Celcius biblioteket, et av verdens mest fortrollede steder. Formiddagen avsluttes i Jumfru Marias hus som ligger på en høyde et par steinkast fra Efesos. Tilbake til hotellet på ettermiddagen der vi nyter en god middag. (F/M)
Dag 6 – torsdag 19. april
Vi forlater Ephesus og fortsetter til Bursa. På veien dit kjører vi forbi en av de mest fargerike byene under antikkens tid. Vi ser Artemisa tempelet og Sardes Synagogen fra 300 f. Kr. Ut på ettermiddagen sjekker vi inn på vårt hotell Gönlüferah i Bursa. Bursa ble på 1300-tallet det osmanske rikets første hovedstad. Siden den tid har byen hatt en spesiell plass i tyrkernes hjerte. Her finnes en rekke vakre moskeer, hvor Den Grønne Moské sies å være den vakreste. Den ble bygget tidlig på 1400-tallet av sultan Mehmet 1., som elsket moskeen så grenseløst at han bodde i den. (F/M)
Dag 7 – fredag 20. april
I dag kjører vi til Nicea der det første kirkemøtet ble holdt i år 325. Vi ser den vakre bymuren og besøker et verksted der de håndlager og håndmaler de vakre og spesielle Iznik flisene. Det blir anledning til å vandre litt rundt i byen på egen hånd. Om ettermiddagen drar vi tilbake til vårt hotell i Bursa og spiser middag på en hyggelig restaurant i byen. (F/L/M)
Dag 8 – lørdag 21. april
Etter frokost kjører vi tilbake til Istanbul. Vi krysser Marmarahavet med båt igjen, og kjører til vår lunsjrestaurant nær sentrum. Der vil Thorvald Steen ta i mot oss og holde et avsluttende foredrag. Etterpå sjekker vi igjen inn på Kent Hotel. Vi går ut og spiser avskjedsmiddag på en koselig restaurant. (F/L/M)
Dag 9 – søndag 22. april
Etter frokost setter vi kursen mot flyplassen for avreise med Turkish Airlines kl. 14.25 direkte til Oslo Gardermoen hvor ankomst er kl. 17.15. (F)
Praktiske opplysninger
Pris pr. person kr 16.900,- som inkluderer:
- Fly direkte Oslo-Istanbul tur/retur med Turkish Airlines
- Flyskatt (utgjør kr 734,- pr. august 2011)
- Overnatting i dobbeltrom inkl. frokost
- Byvandringer, utflukter og kåserier i følge program
- Måltider i følge program (F=frokost/L=lunsj/M=middag)
- Visum for norske statsborgere
- Norske reiseledere
Tillegg for enkeltrom kr 2.150,-
Kent Hotel www.kenthotel.com
Halic Park Hotel www.halicpark.com/tr
Richmond Ephesus Resort www.richmondhotels.com/tr/eng/ephesusresort.asp
Hotel Gönlüferah www.gonluferah.com
Påmelding senest 13. januar 2012.
Depositum kr 3.000,- pr. person vil bli fakturert etter at vi har mottatt påmelding. Minimum antall deltakere er 20.
Husk reise- og avbestillingsforsikring – kontakt ditt forsikringsselskap!
Vi tar forbehold om prisendring p.g.a. endrede flyskatter/oljetillegg og/eller valutakurs samt endring i rutetidene hos flyselskapet og i program.
Flybilletter til Oslo Gardermoen: Kontakt Temareiser Fredrikstad.
Teknisk arrangør: Temareiser Fredrikstad